Başka kopyası yok: ‘Dünyanın en pahalı albümü’ dinleyicileriyle buluşacak

Avustralya’daki bir galeride, 2015’te 2 milyon dolara satılan ve dünyanın en pahalı albümü olarak gösterilen ve tek kopyası bulunan Wu-Tang Clan grubuna ait “Once Upon a Time in Shaolin” isimli albüm dinleyicilerle buluşacak.

ABC News Avustralya’nın haberine göre, el oyması nikel bir kutunun içerisinde bulunan ve sanat eseri olarak tasarlanan albümün dünya üzerinde başka bir kopyası bulunmuyor.

BUGÜNE KADAR SATILAN EN PAHALI KAYIT

Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere göre, ABD’nin New York kentinde 2006-2013 yılları arasında kaydedilen albüm, 2015’te 2 milyon dolara satılmasıyla bugüne kadar satılan en pahalı kayıt olma özelliği taşıyor.

Tazmanya’daki Eski ve Yeni Sanat Müzesi (MONA), Haziran’da 10 gün boyunca düzenleyeceği etkinlikte albümün 30 dakikalık bölümünü çalacak. Albümde, ‘Game of Thrones’ dizisinin oyuncusu Carice Van Houten ve ABD’li şarkıcı Cher gibi ünlü isimlerle düetler de bulunuyor.

Albümün ilk sahibi Martin Shkreli’nin, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2016’daki seçim zaferini kutlamak amacıyla müziğin kliplerini YouTube’da yayınlayarak telif haklarını ihlal etmesinin ardından albüm dijital sanat kolektifi PleasrDAO’ya 4 milyon dolara satılmıştı.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x