Brüksel’deki saldırının faili aranıyor: Polis bir kişiyi vurdu

Belçika’nın başkenti Brüksel’de iki İsveç vatandaşının ölümüne sebep olan silahlı saldırının failini arayan polisin bir kafede bir kişiyi vurduğu açıklandı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, ülkenin VRT TV kanalı, saldırganın bir kafede bulunarak vurulduğunu aktarırken, savcılık vurulan kişinin aranan şüpheli olup olmadığının teyit edilmesini beklediklerini bildirdi. VRT TV’ye konuşan Belçika İçişleri Bakanı Annelis Verlinden de Brüksel’de gözaltına alınan kişinin yakınlarında bulunan otomatik silahın dün akşam gerçekleştirilen saldırıda kullanılanla aynı olduğu bilgisini verdi.

Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close de kentte vurularak gözaltına alınan kişinin saldırının faili olabileceğini söyledi. Close, Schaerbeek bölgesindeki bir kafede yaşanan olaya ilişkin olarak, “Şüpheli etkisiz hale getirilmiş gibi görünüyor” dedi.

Ne olmuştu?

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 16 Ekim Pazartesi günü yerel saatle 19.15 civarında turuncu montlu bir kişi, motosikletiyle geldiği Sainctelette Meydanı, d’Ypres ve Ninieme de ligne bulvarları yakınında bir cadde üzerinde silahla rastgele ateş açtı. Görüntülerde, saldırganın birkaç el ateş açtıktan sonra motosikletinden inerek bir binaya girdiği, ateş etmeye orada da devam ettiği ve ardından gözden kaybolduğu görüldü.

Saldırı sonucu ölen iki kişinin EURO 2024 Elemeleri kapsamında Belçika ve İsveç milli takımlarının karşılaştığı müsabakayı izlemek için gelen İsveç vatandaşları olduğu öğrenildi. Belçika Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne, olayın ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, şüphelinin Kasım 2019’da Belçika’da sığınma başvurusu yapmış 45 yaşındaki Tunuslu bir erkek olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x