Çin’de Gizemli Zatürre Paniği: Dünya Sağlık Örgütü Takip Ediyor

Çin’den yayılan koronavirüs sonrasında dünyanın geldiği durum herkesin hatırında. Bu sebeple Çin kaynaklı hastalık haberleri yakından takip ediliyor. Çin’in kuzeyinde solunum yolu hastalıkları sebebiyle hastaneye başvuranların sayısındaki artış, Dünya Sağlık Örgütü’nü de harekete geçirdi.

Çin’de zatürre benzeri hastalık sebebiyle hastaneler dolup taşarken, ProMED olarak bilinen Uluslararası Bulaşıcı Hastalıklar Derneği’nin Ortaya Çıkan Hastalıkları İzleme Programı, “Çin’in çeşitli bölgelerinde yaygın bir tanı konmamış solunum yolu hastalığı salgını” var ifadeleri kullanıldı.

YeniÇağ’da yer alan habere göre; bu salgının ne zaman başladığına dair herhangi bir bilgi verilemezken, bu kadar çok çocuğun hızla etkilenmesinin alışılmadık bir durum olduğu raporlandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise Çinli yetkililerden, oradaki çocuklar arasında solunum yolu hastalıkları ve zatürre vakalarındaki artış hakkında daha fazla bilgi talep ettiğini bildirdi.

Çinli yetkililer ise yaşanan salgını, COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasına ve grip, mikoplazma pnömonisi (tipik olarak küçük çocukları etkileyen yaygın bir bakteriyel enfeksiyon), solunum sinsityal virüsü (RSV) ve SARS-CoV- gibi bilinen patojenlerin dolaşımına bağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x