Cumhuriyet’in 100.Yılında Dil Bayramı’nın 91. Yılı Kutlandı

Dil Bayramı’nın 91 yılı, Cumhuriyet’in 100 yılında daha geniş katılımla kutlandı. Etkinlikte konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “Tarihe dönüp baktığımızda kendi dilini, kültürünü koruyamayan toplumların kolaylıkla başka kültürlerin buyruğu altına girdiğini görürüz” dedi.

Dil Bayramı’nın 91 yılı, Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve Dil Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Cumhuriyet’in 100 Yılında Türk Dil Bayramı” isimli etkinlikte kutlandı. Nilüfer Kent Konseyi’nde düzenlenen etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Dil Derneği Bursa Temsilcisi Pelin Yılmaz, Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş, Nilüfer Kent Konseyi Melih Elal Okuma Grubu Başkanı Selma Çubukcu ve çok sayıda konuk katıldı.

Etkinlikte konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Cumhuriyetin 100 yılında dil konusunu ele almanın önemine dikkat çekti. Dil konusunun çok hassas olduğunu ifade eden Başkan Erdem, “Atatürk’ün de söylediği gibi dil, uluslaşmanın en temel faktörlerinden biridir ve kültürden ayrı düşünülemez. Dille birlikte gelişen bir diğer şey de bağımsızlıktır. Çünkü uluslar, ancak özgür ve bağımsız olduklarında kendilerine ait bir dil kullanabilmişlerdir. Tarihe dönüp baktığımızda kendi dilini-kültürünü koruyamayan toplumların kolayca başka kültürlerin buyruğu altına girdiğini görürüz. Bunun bilincinde olan Atatürk’ün, Cumhuriyet’i kurduktan sonra attığı ilk adımlardan biri Türk Dil Kurumu’nun kurulması olmuştur.

Türk dilini geliştirmek için kurulan bu kurumun Birinci Türk Dil Kurultayı’nı toplandığı gün, yani 26 Eylül, Türk dilini koruma bilincini canlı tutmak amacıyla Dil Bayramı ilan edilmiştir” dedi. Türk dilinin giderek yozlaştığına dikkat çeken Turgay Erdem, “Önce yabancı kelimeler hayatımıza girdi, sonra sosyal medyada kelimeleri kısaltarak, yeni iletişim biçimleri yaratıldı. Sonuç olarak Türkçe’yi yeterince koruyamadık.  Nilüfer Belediyesi olarak biz Türkçe’nin korunması konusunda hassas davranıyoruz. 2002 yılında aldığımız meclis kararıyla belediye sınırlarındaki tabelaların Türkçe olması ve iş yerlerine ruhsat verilmesi aşamasında da buna dikkat edilmesi için düzenleme yaptık. Bu düzenlemeye uyulması ve Türkçe’nin korunması konusunda hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Çünkü dil, sadece düşünceyi aktaran bir ifade unsuru değil, aynı zamanda, kişinin dünyayı algılama biçimidir. O nedenle de korunmalıdır” diye konuştu.

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Neslihan Binbaş da dil ve Türkçe’nin korunmasına vurgu yaparak, Cumhuriyet’in 100 yılında bu konunun daha çok anlam kazandığını belirtti. Dili korumanın geçmiş ve geleceğe sahip çıkmak olduğunu söyleyen Binbaş, bu konuda herkese sorumluluk düştüğünü de hatırlattı.

Dil Derneği Bursa Temsilcisi Pelin Yılmaz, bu tür etkinliklere destek veren Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür ederken, Nilüfer Kent Konseyi Melih Elal Okuma Grubu Başkanı Selma Çubukcu da çalışmalarına değinerek, dil korunmasının önemine dikkat çekti. Açılış konuşmalarının ardından yazar Nahit Kayabaşı da ‘Cumhuriyet’in 100 Yılında Dilin Önemi ve Dil Bayramı” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Etkinlikte Nilüfer Kent Konseyi Sevgi ve Kardeşlik Korosu da sunduğu müzik dinletisi ile katılanlara keyifli anlar yaşattı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x