İsrail’i eleştirdiği için mezuniyet konuşması iptal edildi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde okul birincisi müslüman öğrenci Asna Tabassum’un mezuniyet konuşması “güvenlik” gerekçesiyle iptal etti.

Tabassum’un Instagram hesabının “antisemitist” olduğunu iddia eden grupların baskısı sonucu okul yönetimi tarafından bir açıklama yayımlandı. Okul yönetimi açıklamada, “Dikkatli bir değerlendirme sonucunda öğrencinin mezuniyet töreninde planlanan konuşmasını yapmamasına karar verildi.” dendi.

Açıklamanın devamında okul yönetimi şunları söyledi:

“Bu hayal kırıklığı yaratsa da gelenek yerini güvenliğe bırakmalı. Buradaki mesele kampüs güvenliğinin ve emniyetinin en iyi şekilde nasıl korunacağı olmalıdır, nokta.”

Tabassum’un Instagram hesabı, İsrail’i ve yönetimi eleştiren bir siteye yönlendiriyor. Site ayrıca İsrail’in “tamamen ortadan kaldırılması” gibi fikirleri öne çıkarıyor.

Ayrıca internet sitesinde şu ifadeler de yer alıyor:

“Siyonizm, ırkçı sömürücü bir ideoloji ve Filistin topraklarında Yahudi etnisitesine bağlı bir devlet kurmayı amaçlıyor.”

Yazılı bir açıklamada bulunan Tabassum, üniversitenin “güvenliği” gerekçe göstererek konuşmasını iptal etmesinin “şok edici” olduğunu söyledi.

Yazılı açıklamasında Tabassum, şunları söyledi:

“Üniversitenin sesimi susturmayı amaçlayan bir nefret kampanyasına yenik düşmesi beni derinden hayal kırıklığına uğrattı.”

Tabassum ayrıca, “Dört yıldır evim olan üniversitemin beni terk etmesine şaşırdım.” dedi.

Üniversitedeki İsrail yanlısı gruplar Tabassum’un sosyal medya hesabını eleştiriyor

Üniversite içinde İsrail yanlısı olan Trojans bu kararın ardından şunları söyledi:

“Üniversitemiz ve biz ifade özgürlüğüne bağlıyız, buna İsrail hükümetinin eleştirilmesi de dahil. Ancak karşı çıktığımız şey bu eleştirilerdeki retorik. Yahudi toplumuna kendi kaderini tayin hakkı tanımama ve Yahudi toplumunun elindeki tek devleti ortadan kaldırmayı istemek antisemitizmdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x