Kuyumcular Artık Satın Almıyor! 81 İlde Altın İçin Geçerli Yeni Uygulama

Değişen şartlar karşısında insanların yatırım alışkanlıkları da değişiklik gösteriyor. Buna karşın altına olan ilgi, her dönemde zirvede kalmaya devam etmekte.

Geçtiğimiz yıl yatırımcısına yüzde 80’e yakın bir getiri sunan altın, bu yılın ilk aylarında da çarpıcı yükselişlere imza atmıştı. Enflasyon karşısında varlıklarının değerini korumak isteyen vatandaşların altına olan ilgisi her geçen gün artarken, dolandırıcılık vakalarında altın kullanımı da yükselmiş durumda.

Merkez Bankası’nın 3 aydır faizleri artırmaması ve yılın son çeyreğinde faiz indirimine gideceğine yönelik görüşler, yıl sonunda altın fiyatlarının yükseleceğine dair yorumlara neden olurken, bu anlayış ile artan dolandırıcılık vakalarına karşın kuyumcular, kesme altın alımını büyük ölçüde durdurdu.

BARKOD VE SERİ NUMARASI BULUNMAYAN ALTINLAR SATIN ALINMAYACAK

Türkiye’nin tamamında geçerli olan yeni uygulamada kuyumcular, barkod ve seri numarası bulunan altınları dahi zaman zaman kabul etmezken, bu şartları sağlamayan kesme altınları ise hiçbir koşulda kabul etmeyeceklerini belirtti.

Kesme altınların üzerinde barkot veya seri numarası bulunmadığı için dolandırıcılar, bu altınları sahte olarak üretip piyasaya sürebiliyor. Bu durum, altın yatırımcılarının mağdur olmasına neden oluyor. Kuyumcular, altın yatırımcılarını kesme altın alım-satımından kaçınmaları konusunda uyardı. Paketli altında seri numarası, üretici firması gibi bilgiler bulunduğu için bu tür altınların sahte olma ihtimali ise kesme altına kıyasla çok daha düşük.

KESME ALTIN NEDİR?

Kesme altın, kuyumcular tarafından üretilen ve gramı tartılarak satılan bir altın türüdür. Bu altınların özellikleri arasında üzerinde barkot veya seri numarası bulunmaması yer almaktadır. Kuyumculuk sektöründe yaygın olarak tercih edilen kesme altın, genellikle yatırım amaçlı alınmakta ve satılmaktadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x